Samochodem przez Alaskę

IMG_20140905_095115_1
Na początku września wybraliśmy się razem ze znajomymi na Alaskę. Była to wycieczka głównie samochodowa (niemal 3000 km), przejechaliśmy całą Alaskę z południa na północ i z powrotem.

Anchorage

Podróż po Alasce rozpoczęliśmy w Anchorage – położonym na samym południu największym mieście stanu. Przylecieliśmy tam z Kalifornii (San Jose) liniami Delta z przesiadką w Seattle. Ta opcja okazała się tańsza niż lot bezpośredni lub z przesiadką w Vancouver. Podróż razem z przesiadką zajmuje 7-8 godzin. W Anchorage przenocowaliśmy, wypożyczyliśmy samochód (wybraliśmy oddział Hertza znajdujący się poza lotniskiem, co znacznie obniża cenę wynajmu) i ruszyliśmy na północ. Inne sposoby podróżowania po Alasce to pociągi (długo jadą i są drogie) oraz samoloty (ale nimi ciężko zobaczyć coś po drodze).

Denali

Pierwszym przystankiem na naszej drodze był Park Narodowy Denali, w którym leży Mount McKinley – najwyższa góra Ameryki Północnej (od jej tradycyjnej indiańskiej nazwy wzięła się nazwa parku). Park jest ogromny (ponad 24500 km²) i posiada jedną 143 km drogę biegnącą przez jego środek. Z wyłączeniem kilkunastu pierwszych kilometrów nie wolno poruszać się po niej własnym samochodem, zamiast tego trzeba wykupić przejazd autobusem do jednej ze stacji znajdujących się po drodze.

Fairbanks

Z Denali wyruszyliśmy dalej na północ, do Fairbanks. Tam wynajęliśmy… kolejny samochód. Popularne wypożyczalnie (typu Hertz) nie pozwalają jeździć ich samochodami na drogach, które nie mają asfaltu. Aby ruszyć dalej na północ potrzebowaliśmy zatem innego samochodu. Udało nam się znaleźć jedynie trzy firmy, które działają w tym biznesie, z czego jedna wymagała, aby wszyscy kierowcy mieli ukończone 30 lat (nikt z nas nie ma :) ), a druga miała cenę $1000/dzień, więc tak naprawdę mieliśmy wybór ograniczony do jednej firmy i musieliśmy tak dobrać daty wycieczki, aby być w stanie w ogóle pożyczyć samochód.

Dalton Highway

Nowym samochodem wyruszyliśmy jeszcze dalej na północ drogą Dalton Highway (w rzeczywistości daleko jej do autostrady – w sporej części nie ma nawet nawierzchni). Jest to 666 km droga wybudowana tylko i wyłącznie w celu obsługi biegnącego wzdłuż niej rurociągu, początkowo była ona nawet niedostępna dla przeciętnych ludzi.

W związku z przeznaczeniem drogi, wzdłuż niej znajdują się tylko dwie stacje benzynowe (przy moście przekraczającym Yukon River oraz w Coldfoot) oraz prawie nikt nie mieszka. Drogą tą poruszają się głównie ciężarówki (200 dziennie), pojazdy obsługi rurociągu oraz nieliczni turyści. Przenocowaliśmy w małym moteliku w Wiseman niedaleko Coldfoot, a następnie wyruszyliśmy dalej na północ.

Deadhorse – Prudhoe Bay

Deadhorse to miasteczko zbudowane dla pracowników wielkiego pola naftowego – Prudhoe Bay nad Oceanem Arktycznym. Znajduje się w nim lotnisko oraz hotele pracownicze zbudowane z przywiezionych ciężarówkami kontenerów. W takim właśnie hotelu spędziliśmy noc.

Dostęp nad sam Ocean jest chroniony, aby go zobaczyć trzeba z minimum dwudziestoczterogodzinnym wyprzedzeniem wykupić wycieczkę i podać swoje dane (firma musi zweryfikować, czy dany turysta nie stanowi zagrożenia). Jako ciekawostkę dodam, że w wodzie nie wolno zanurzać głowy, bo co 8 sekund rozchodzi się w niej dźwięk służący do mapowania złóż ropy naftowej, który natychmiast pozbawia słuchu.

Z Deadhorse wróciliśmy do Fairbanks, a następnie do Anchorage, skąd odlecieliśmy do naszej słonecznej Kalifornii.

5 przemyśleń nt. „Samochodem przez Alaskę

  1. Hej, to Wasz samochód dachował? Zwierzęta zachowują się normalnie ale samochody już niezbyt!!!
    Szkoda, że tak mało tych zdjęć.
    Myślałam, że rzeczywiście tam jest autostrada z prawdziwego zdarzenia. No cóż, dobry teren dla naszego p. Kubicy.

  2. Cześć,

    A zdradziłabyś nazwę, na którą wypożyczalnię w Fairbanks w końcu postawiliście?
    Zabieram się za planowanie podróży! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>