Baby shower

IMG_20140729_181301~2
W lipcu miałam przyjemność uczestniczyć w amerykańskim „baby shower”, czyli odpowiedniku naszych chrzcin lub „pępkowego”. Postaram się Wam przybliżyć, jak taka impreza wygląda tu, za oceanem.

Idea

Dawniej ideą baby shower było dzielenie się wiedzą doświadczonych mam z kobietą spodziewającą się dziecka. W dzisiejszych czasach jest to raczej pomoc finansowa dla przyszłych rodziców, choć na pewno taka impreza pozwala także oderwać się na chwilę od problemów i stresów związanych z ciążą i miło spędzić czas ze znajomymi i rodziną. Tym bardziej, że to nie przyszli rodzice zaprzątają sobie głowę jej organizacją :P

Organizacja

Baby shower powinien zostać zorganizowany przez przyjaciół, ponieważ ani przyszłym rodzicom, ani najbliższej rodzinie nie wypada prosić innych o prezenty. W tradycyjnym baby shower udział biorą tylko kobiety, dlatego zwykle jest on organizowany przez najbliższe przyjaciółki przyszłej mamy. Baby shower organizowany jest zazwyczaj przed narodzinami dziecka, na przykład miesiąc lub dwa wcześniej. Jest to o tyle korzystne, że rodzice mogą zamieścić na liście prezentów również te podstawowe rzeczy, przydatne od razu po narodzinach dziecka. Po uroczystości mają także jeszcze sporo czasu na uzupełnienie braków w wyprawce dla malucha. Baby shower dotyczy zwykle tylko pierwszego dziecka, a jeśli organizuje się tego typu uroczystość po raz drugi (nie jestem pewna czy w tym wypadku nadal nazywa się to baby shower), to jest ona mniejsza i służy „uzupełnieniu zapasów”. Ostatecznie rodzice są już zaopatrzeni w najpotrzebniejsze rzeczy po przyjściu na świat pierwszej pociechy ;) Baby shower, na którym byłam, odbywał się w domku jednorodzinnym, ale czasami organizuje się go też w restauracji lub mniej standardowym miejscu, np. w parku w formie pikniku (warto wspomnieć, że pikniki w parkach połączone z grillowaniem i muzyką z przywiezionych głośników są tu bardzo popularne).

Uczestnicy

Baby shower to damska uroczystość i jest ona skierowana raczej do przyszłej mamy. Oczywiście prezenty są dla dziecka, ale tatusiowie wydają się nie zawsze ogarniać co i do czego będzie potrzebne ;) Nawet jeśli panowie są na baby shower zaproszeni, co ostatnimi czasy bywa coraz częstsze, to niektórzy z nich w odpowiednim momencie kryją się po kątach :P Na baby shower zaprasza się rodzinę, znajomych, a także współpracowników. Czasami wyprawia się osobny baby shower dla rodziny i osobny dla pozostałych osób.

Gry, zabawy i motyw przewodni

Czasami baby shower ma motyw przewodni, np. western albo vintage. Wtedy zarówno wystrój, jak i przekąski (nie podaje się posiłków, ale jest szwedzki stół z przekąskami) są dostosowane do stylu. Często w czasie uroczystości odbywają się różne gry i zabawy, od takich w stylu wiejskiego wesela (mierzenie brzucha przyszłej mamy) do takich bardziej eleganckich (obstawianie daty narodzin). Na baby shower, w którym uczestniczyłam nie było zabaw, co akurat mi się podobało. Jedyną namiastką były małe różowe klamerki – każdy miał przyczepioną jedną z nich i można je było zabierać, gdy osoba wypowiedziała słowo „baby”. Dodatkowo, podkładki pod kubki miały po jednej stronie pytanie związane z macierzyństwem, a po drugiej odpowiedź.

Punkt kulminacyjny

Gwoździem programu były oczywiście prezenty, a dokładniej celebrowanie ich otwierania. Po przyjściu każdy składał swój prezent w wyznaczonym miejscu razem z innymi. Kiedy nadeszła odpowiednia chwila, przyszli rodzice otwierali kolejno prezenty, pokazując wszystkim ich zawartość, czemu towarzyszyły „ochy i achy” zgromadzonych. Wyznaczona osoba skrzętnie notowała, kto i co dał, aby rodzice mogli potem wysłać podziękowania – tak zwane „thank you notes”, na których punkcie Amerykanie szaleją.

Bardzo dziękuję Asi, mojej wiernej czytelniczce, która podsunęła mi pomysł opisania powyższego tematu :)

4 przemyślenia nt. „Baby shower

 1. 1.Ciekawe kto u nas, w Polsce mierzy obwód brzucha ciężarnej kobiety? I czy ma to jakiś związek z np. obwodem główki mającego się urodzić dziecka?
  2. A ten „prysznic” to dla kogo? dla dziecka? dla rodziców, aby się obudzili? czy dla gości?
  nazwa świetna!!! trafiona, chyba każdemu przyda się prysznic. Szczególnie teraz, w Polsce, gdy mamy upały!!!!
  3. Baby shower rzeczywiście niewiele ma wspólnego z naszymi „chrzcinami” chociaż „prysznic” ma każdy!!!
  Bardzo dziękuję!!!!

 2. Shower to „prysznic” ale jednoczesnie znaczyc moze ze kogos sie obsypuje czyms – w tym przypadku zasypanie rodzicow prezentami.

  1. cześć,
   to takie obsypywanie młodej pary ryżem, albo pieniążkami (monetami)
   można nazwać „money – shower” i „rice shower”
   pewnie byliby zdziwieni, że coś takiego ma miejsce.

   1. Oczywiscie ze mozna kogos „shower with money” i wiele to nawet lubi – nie przeszkadza im nawet jesli pieniadze nie sa wyprane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>