Jak daleko jest do …?

SONY DSC
Ostatnio zdałam sobie sprawę, że mimo iż mieszkam w mieście, a właściwie w samym centrum ogromnej 7.5-milionowej aglomeracji, to jeśli chcę coś załatwić pokonuję odległości znacznie przekraczające te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Najczęściej nie wiąże się to z długą podróżą tylko dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi dróg, ale odległości same w sobie moim zdaniem robią wrażenie.

Sklep

Zacznijmy od rzeczy podstawowych – zakupy. Do najbliższego, meksykańskiego sklepiku, w którym jeszcze nigdy nie byłam, jest niecałe 1.5 km. Supermarkety spożywcze, w których robię zakupy, są odległe o około 4.6 km (Sprouts Farmers Market, Safeway, Trader Joe’s). Najbliższa galeria handlowa – Westfield Valley Fair to ponad 11 km drogi, która zajmuje 15 min. Druga galeria handlowa, w której bywam – Stanford Shopping Center oddalona jest o 18 km, jedzie się 20 min (oczywiście jak nie ma wielkich korków lub jedzie się carpoolem – pasem dla samochodów z więcej niż jednym pasażerem).

Lekarz

Tak się złożyło, że najczęściej jeżdżę do przychodni lekarskiej, która znajduje się w Redwood, 26 km od mojego domu, droga zajmuje 25 min. W razie nagłej potrzeby, najbliższy szpital – El Camino Hospital oddalony jest o 11 km (11 min).

Firmy informatyczne

Jeśli czegoś w Dolinie Krzemowej nie brakuje, to są to firmy informatyczne :) 750 m od mojego mieszkania znajduje się siedziba główna firmy AMD produkującej między innymi procesory i karty graficzne. Jeden z biurowców firmy Apple znajduje się 500 m od mojego domu, siedziba główna oddalona jest o 8 km (14 min). Siedziba główna Yahoo oddalona jest o 6 km (10 min), Google 12 km (11 min), Facebook 20 km (18 min).

Restauracje

Chociaż najbliższa restauracja oddalona jest o niecałe pół kilometra, najczęściej jeżdżę do greckiej restauracji 16 km (12 min) lub na deser 19 km (18 min).

Plaża

Do plaży Half Moon Bay mam 57 km na zachód (45 min), zaś do Santa Cruz na południe – gdzie jest znacznie cieplej – 58 km (47 min).

Transport

Dotarcie w te wszystkie miejsca w tak krótkim czasie nie byłoby możliwe gdyby nie autostrady (do najbliższej mam 1.3 km) i drogi szybkiego ruchu (do jednej 900 m, do drugiej 1.1 km). W promieniu 10 km ode mnie przebiega sześć autostrad, są one oznaczone numerami: 85, 87, 101, 237, 280, 880.

Kiedyś postanowiłam zobaczyć, czy mogłabym pojechać do lekarza (dla przypomnienia 26 km, 20 min samochodem) za pomocą środków komunikacji miejskiej – autobusem lub pociągiem. Mimo, że przystanek autobusowy jest blisko, zaś stacja kolei oddalona jedynie o 2.5 km, to cała podróż zajęłaby półtorej do dwóch godzin.

Lotnisko

Chociaż najbliższe lotnisko – Moffett Federal Airfield – oddalone jest jedynie o 5 km (5 min), nie da się z niego nigdzie polecieć, chyba że jest się Barackiem Obamą, załogą promu kosmicznego (w tym przypadku w grę wchodzi zresztą tylko lądowanie) lub pilotem samolotu wojskowego. Lotnisko jest kontrolowane przez NASA i używane również przez wojsko. Lotnisko pasażerskie San Jose to 9 km drogi (8 min), jednak obsługuje ono loty głównie krajowe. Praktycznie każda dalsza podróż wymaga dojazdu do lotniska San Francisco – 47.5 km (31 min).

Większe odległości przekładają się w oczywisty sposób na miesięczny przebieg samochodu (nie uwzględniając żadnych wycieczek poza miasto). W Polsce było to około 1000 kilometrów miesięcznie, w USA co miesiąc przejeżdżamy też około 1000, ale mil (czyli 1600 kilometrów).

3 przemyślenia nt. „Jak daleko jest do …?

  1. Cześć Paulina! W jakim mieszkasz mieście? Ja 2 tyg. temu przeniosłam się tu z mężem, mieszkamy w Cupertino a za tydzień przenosimy się do Santa Clara. Twój blog jest dla mnie skarbnicą wiedzy! Dzięki! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>