Park Narodowy Crater Lake

W ostatni weekend wybraliśmy się na północ, do sąsiadującego z Kalifornią Oregonu, aby zobaczyć Jezioro Kraterowe – najgłębsze jezioro w Stanach. Słynie ono z niesamowicie nasyconego niebieskiego koloru oraz krystalicznie czystej wody.

Jezioro Kraterowe ma około 590m głębokości, dla porównania najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza ma 106m głębokości, zaś najgłębsze jezioro na świecie ma 1642m. Powstało niemal 7700 lat temu w wyniku wybuchu, i w jego następstwie zapadnięcia się, wulkanu Mount Mazama. Powstałe w ten sposób zagłębienie wypełniło się wodą opadową ze śniegu i deszczu – jezioro nie ma żadnych dopływów. Na jeziorze znajduje się wyspa Wizard Island, na którą można dostać się promem.

Aby dotrzeć do jeziora z San Francisco Bay Area potrzeba ponad siedmiu godzin (odległość to około 730km). Jezioro znajduje się na terenie parku narodowego o tej samej nazwie (cena wstępu wynosi $10 od samochodu osobowego). Kolor jeziora tak bardzo różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, że nawet na stronie parku narodowego, w dziale pytań i odpowiedzi, znajduje się wyjaśnienie, że władze parku nie dodają żadnych substancji do wody, aby poprawić jej odcień :D

Jako że jezioro znajduje się w wysokich górach, okolice są pokryte co najmniej częściowo śniegiem niemal przez cały rok, tak że nawet w ostatni weekend czerwca nie wszystkie drogi były otwarte. Jeśli wybierzecie się tam w najbardziej sprzyjającym okresie (od połowy lipca do końca lata), będziecie mogli objechać jezioro drogą biegnącą po brzegu krateru.

4 przemyślenia nt. „Park Narodowy Crater Lake

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>