Czas letni w USA

Za 11 dni, w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca, w Polsce będzie miała miejsce zmiana czasu z zimowego na letni, czyli wskazówki zegarów zostaną przesunięte z godziny drugiej na godzinę trzecią. A jak to wygląda w USA?

Większość stanów USA również przestawia zegary, przy czym o ile w Polsce (i Unii Europejskiej) zmiana ta następuje w ostatnią niedzielę marca oraz ostatnią niedzielę października, o tyle w Stanach ma to miejsce w drugą niedzielę marca i w pierwszą niedzielę listopada.

Innymi słowy, w Kalifornii zmiana czasu z zimowego na letni już miała miejsce i to 10 dni temu, w nocy z soboty 8 marca na niedzielę 9 marca. Ponieważ Kalifornia leży w strefie czasowej GMT -8, zaś Polska w GMT +1, na ogół różnica czasu wynosi dziewięć godzin (przykładowo 9-ta rano w Kalifornii to 18-sta w Polsce). Jednak przez te trzy tygodnie (od 9 do 30 marca) różnica czasu wynosi „jedynie” osiem godzin. Trzeba o tym pamiętać przy umawianiu się na rozmowę telefoniczną o konkretniej godzinie :)

Jednak nie całe USA zmienia czas. Do wyjątków należą stany Arizona (przynajmniej jej większość niezamieszkana przez Indian Navaho) oraz Hawaje, jak również terytoria zamorskie (Portoryko, Samoa Amerykańskie, Guam, Mariany Północne oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych). Arizona jest jednym z najcieplejszych kontynentalnych stanów i dodatkowa godzina dnia przyniosłaby efekt odwrotny do zamierzonego (zwiększyła zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji pomieszczeń), zaś terytoria zamorskie leżą na szerokości geograficznej, na której nie obserwuje się dużej różnicy między godzinami, o której słońce wstaje zimą i latem.

Z letniego na zimowy

Również jesienią zmiany czasu w USA i Polsce są przesunięte. W Polsce zmiana będzie miała miejsce w nocy z soboty z soboty 25 października na niedzielę 26 października (z trzeciej na drugą w nocy), zaś w USA odbędzie się to w nocy z soboty 1 listopada na niedzielę 2 listopada (z drugiej na pierwszą w nocy). Zatem i tutaj przez pewien czas różnica czasu między Polską, a USA spadnie do 8 godzin, lecz tym razem będzie to trwało jedynie tydzień.

Ja osobiście nie jestem miłośniczką zmiany czasu, a Wy?

Jedno przemyślenie nt. „Czas letni w USA

  1. ja też nie jestem zwolenniczką zmiany czasu z powodu zaburzeń zegara biologicznego człowieka. Czy z tej zmiany jest rzeczywiście taki duży zysk, aby zakłócać normalny rytm, tego nie wiem. Szkoda, że nie można już funkcjonować bez ingerencji człowieka w pokazywany przez zegary czas, a on i tak upływa w taki sam sposób!!!! zawsze do przodu!!!
    Podziękowania za info!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>