Koszty życia w Kalifornii – grudzień

Dziś pora na podsumowanie naszych wydatków za grudzień. Poprzednie podsumowania znajdziesz tutaj: październik, listopad. W tym miesiącu nie kupowaliśmy już żadnych mebli, ani rowerów, ani innych dużych i drogich rzeczy, wydatki więc spadły i myślę, że są bliższe przeciętnym kosztom życia w Kalifornii.

Zakupy

Wygląda na to, że planowanie zakupów w listopadzie miało istotny wpływ na wydatki żywieniowe – w listopadzie wydaliśmy na produkty spożywcze niewiele ponad $300. W grudniu nie mieliśmy czasu zastanawiać się co, w jakim sklepie i kiedy kupić, skutkiem czego koszty wzrosły do $425.68. Pozostałe zakupy „domowe” – kosmetyki, środki czystości, drobne wyposażenie (np. żarówki) – kosztowały $143.97. Wydatki na ubrania wyniosły $68.74 (przeniesione z kategorii „inne”), przy czym po poprzednich wpisach raczej łatwo zauważyć, że nie jesteśmy miłośnikami tego typu zakupów :P

Posiłki poza domem

Chyba w okresie świątecznym niespecjalnie chciało nam się wychodzić z domu, a może to wina tego, że nadal nie znamy żadnych restauracji, w których jedzenie naprawdę by nam odpowiadało – wydatki na posiłki poza domem spadły do $112.58. W tym ⅓ kwoty została wydana w Cheesecake Factory – mają całkiem dobre serniki, chociaż do sernika robionego przez moją teściową nawet nie ma co porównywać ;)

Samochód

Skoro siedzieliśmy w domu, to i na paliwo wydatki zmalały – w grudniu tylko $151.09. Samochód nareszcie mieliśmy wynajęty na „normalnych” zasadach, bez odbioru na lotnisku i nie w „gorącym” okresie (więcej w tym wpisie), ale nie zrezygnowaliśmy z pełnego ubezpieczenia, co zawsze zwiększa cenę. Za wynajem zapłaciliśmy $847.

Mieszkanie

Wynajem mieszkania – „one bedroom” czyli sypialnia i salon, w Polsce byłoby to mieszkanie dwupokojowe – w grudniu kosztowało $1891.83. Opłata za wykorzystany prąd (PG&E) to $35.04 i dodatkowo depozyt płacony przez nowych odbiorców $89. Za internet i telewizję zapłaciliśmy $59.42 (Comcast), w tym opłata aktywacyjna oraz wynajem modemu (docelowo bardziej opłaca się kupić własny niż wynajmować od firmy).

Inne

Amerykański abonament za dwa telefony to $80, a przedłużenie jednego polskiego abonamentu – $16.29. Na dwie wizyty u lekarza plus leki wydaliśmy $98.37, ale należy zwrócić uwagę na to, że mamy dość korzystne ubezpieczenie zdrowotne. W grudniu zakupiliśmy też transformator prądu oraz modem kablowy za $157.89. Dzięki cashback’owi z karty kredytowej odzyskaliśmy za zakupy $21.45, a za program Add It Up (odpowiednik mOkazji w polskim mBanku) zwrócono nam $15.26. Stanowczo polecam przy wyborze amerykańskiego konta dokładne rozpoznanie, który bank oferuje najkorzystniejsze dla nas warunki. W szczególności nie zawsze będzie to bank, z którym współpracuje nasz pracodawca i niby to oferuje lepsze umowy.

Zakupy: $638.39
Posiłki poza domem $112.58
Samochód: $998.09
Mieszkanie: $2075.29
Inne: $315.84

Suma wydatków: $4140.19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>