Na jakiej wizie do USA

Dziś postanowiłam przybliżyć temat wiz i kwestii formalnych z nimi związanych dla osób chcących wyjechać do USA. Aktualnie obywatele polscy chcący wyjechać do Stanów Zjednoczonych muszą uzyskać najpierw wizę. Wyróżnia się wizy nieimigracyjne oraz imigracyjne. Poniżej omówię najpopularniejsze z nich.

Najprostszym typem wizy nieimigracyjnej jest wiza B1/B2 odpowiednia dla wyjazdów turystycznych i/lub biznesowych. Celem biznesowym może być spotkanie lub udział w konferencji, rozmowa rekrutacyjna, nie jest nim jednak zamiar podjęcia pracy, innymi słowy na wizie tej nie można pracować. Najczęściej wiza B1/B2 ważna jest przez 10 lat, jednak pojedynczy pobyt w USA nie może trwać więcej niż kilka miesięcy. Warto wiedzieć, że sama wiza nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Decyzję zawsze podejmuje urzędnik imigracyjny już na granicy. Często w trakcie rozmowy wizowej trzeba udowodnić, że faktycznie zamierzamy wrócić do Polski (brane są pod uwagę bilety powrotne, zaświadczenia o zatrudnieniu, sytuacja rodzinna, kredyt na mieszkanie). Konieczne może też być wykazanie, że stać nas na wyjazd. Jeśli decyzja urzędnika będzie negatywna, osoba zostaje niezwłocznie odesłana do Polski. Grozi to szczególnie osobom, które przedłużyły swój poprzedni pobyt lub w jakiś sposób złamały przepisy wizowe (na przykład podejmując pracę na wizie do tego nie przeznaczonej). Niektóre inne kraje przynależą do programu ruchu bezwizowego, który zwalnia ich obywateli z obowiązku posiadania wizy B1/B2 w celu przekroczenia granicy amerykańskiej. Niestety Polska wciąż nie została przyjęta do tego grona.

Kolejnym często spotykanym typem jest wiza J1 – przeznaczona dla au-pair, stażystów oraz programu Work and Travel. Aby otrzymać wizę tego typu musimy najpierw znaleźć pracodawcę, który zobowiąże się nas zatrudnić – sponsorować naszą wizę. Wyjazdy na wizie J1 również są ograniczone w czasie, jest to najczęściej kilka miesięcy. W przypadku Work and Travel zazwyczaj uczestnicy pracują przez trzy miesiące, a następnie przez miesiąc zwiedzają Stany (wydając uprzednio zarobione pieniądze ;)). Warto również wspomnieć o wizie F1 przeznaczonej dla studentów (na wizie tej nie można pracować).

Istnieją dwie popularne kategorie wiz nieimigracyjnych, na których można legalnie pracować w Stanach Zjednoczonych (przez ograniczony czas). Pierwsza z nich to L1, którą otrzymują pracownicy oddelegowani do amerykańskiego oddziału firmy, w której pracują. Oznacza to, że musisz najpierw pracować w Polsce dla firmy, która ma swój oddział w Stanach. Wizy te wydawane są na kilka lat. Najbliższa rodzina (małżonek i dzieci) mogą otrzymać wizy L2 uprawniające do pobytu oraz pracy w USA.

Drugą kategorią wizową umożliwiającą pracę jest H1B. W tym przypadku osoba z Polski zostaje zatrudniona przez amerykańskiego pracodawcę, który sponsoruje wizę. Innymi słowy, musimy najpierw znaleźć pracodawcę, który chce nas zatrudnić, następnie wziąć udział w procesie wizowym i dopiero wtedy wyjechać. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczenie liczby wiz H1B wydawanych co roku do 65000. Wnioski wizowe można składać co roku od 1 kwietnia, przy czym w tym roku już w pierwszym tygodniu wpłynęło 130000 aplikacji, zaś szczęśliwcy zostali wyłonieni w drodze losowania. Wiza uprawnia do wyjazdu od 1 października roku w którym została przyznana (jest to początek roku podatkowego w USA). Wiza wydawana jest najczęściej na trzy lata z możliwością przedłużenia. W przypadku tej wizy najbliższa rodzina również może otrzymać wizy uprawniające do pobytu (H4), jednak zasadniczą różnicą w stosunku do wiz L2 jest brak możliwości podjęcia pracy przez członka rodziny.

Zupełnie odmiennym typem wiz są wizy imigracyjne. Ich przeznaczeniem jest stały pobyt w Stanach Zjednoczonych. Żeby je uzyskać trzeba spełnić szereg kryteriów oraz przejść proces, który często zajmuje wiele lat.

Zacznijmy od loterii wizowej DV. Co roku w październiku obywatele kwalifikujących się krajów mogą wysłać online swoje zgłoszenia w loterii wizowej. Polacy mogą brać w niej udział od dwóch lat (celem loterii jest wzmacnianie różnorodności osób przyjeżdżających do USA, dlatego do loterii kwalifikują się tylko kraje, z których w ostatnich latach wyjechało do Stanów wystarczająco mało osób). Ogłoszenie wyników loterii odbywa się w maju, zaś szczęśliwcy mogą wyjechać do Stanów w październiku. Aby wziąć udział w loterii trzeba mieć co najmniej wykształcenie średnie lub doświadczenie zawodowe. Obecnie szanse wygrania w loterii wynoszą dla Polaków około 1% (można zwiększyć swoje szanse wysyłając oddzielnie zgłoszenie swoje i małżonka), zaś około 50% wylosowanych osób otrzymuje później wizę.

Kolejną kategorią wizową są wizy rodzinne oraz narzeczeńskie. Jak sama nazwa wskazuje wymagają one udowodnienia faktu pozostawania w bliskim związku z obywatelem amerykańskim.

Istnieją również pracownicze wizy imigracyjne, często nazywane Zieloną Kartą. Są to wizy sponsorowane przez pracodawcę, dlatego najczęściej ubiegają się o nie osoby przebywające w Stanach na wizie pracowniczej nieimigracyjnej (typu H1B), chociaż teoretycznie możliwe jest uzyskanie takiej wizy przed podjęciem pracy i wyjechaniem do Stanów. Proces uzyskiwania wizy wiąże się z dużymi kosztami, wymaga obsługi prawnej i zajmuje (w zależności od subkategorii) od roku do kilkunastu lat (szczególnie w przypadku obywateli Chin). Często warunkiem ponownego przedłużenia wizy nieimigracyjnej jest rozpoczęty proces starania się o Zieloną Kartę.

Na koniec warto wspomnieć, że uzyskanie wizy często wiąże się z kilkusetdolarowymi opłatami oraz, że partnerzy życiowi, którzy nie są prawnymi małżonkami nie mają żadnych praw do uzyskania wizy jako osoba towarzysząca na wizie H4 lub L2.

6 przemyśleń nt. „Na jakiej wizie do USA

  1. Zgadza się, we wpisie omówiłam te najpopularniejsze.

   Wizy E1, E2 i E5 przeznaczone są dla przedsiębiorców i inwestorów, którzy handlują ze Stanami lub chcą zainwestować znaczne środki pieniężne.

 1. „Istnieją również pracownicze wizy imigracyjne, często nazywane Zieloną Kartą”

  To chyba tak dokladnie nie jest.
  To co popularnie nazywamy Green Card to jest „Permanent Resident Card” czy tez Prawo Stalego Pobytu – dokument potwierdzajacy prawo do pobytu stalego na terenie USA (W latach 1946 -1964 ten dokumnet byl drukowany w kolorze zielonym i stad przyjela sie nazwa – pozniej mial inne kolory ale od 2010 znow jest koloru zielonego.)

  Zwykle dla tych co chca pozostac w USA Grean Card jest celem #1

  Green Card dostaje sie wtedy kiedy ma sie prawo do pobytu stalego a jesli jest to zalatwione przez pracodawce – jest to jedynie jeden z wielu sposobow na otrzymanie. Wizy otrzymane w loterii wizowej kwalifikuja sie na Green Card, wszelkie wizy zwiazane z uchodztwem politycznym, laczeniem rodzin a takze jesli sie zainwestuje w USA $0.5 -1.0 Miliona (Ograniczona ilosc na rok i trzeba spelnic dodatkowe wymagania jesli chodzi o rodzaj biznesu, lokacje i ilosc osob jakie sie zatrudni) oraz „special cases” . No i mozna dostac green card na wniosek Dyrektora CIA :)
  Koszty sa minimalne jesli sie ma odpowienie kwalifikacje na Green Card i postepuje sie jak w ksiazce pisze – gorzej jak sie ich nie ma (przedluza sie pobyt nielegalnie ) to wtedy koszty sa duze a pozeraja je adwokaci.
  Posiadanie Green Card jest rowniez pierwszym stopniem oraz warunkiem do ubiegania sie o obywatelstwo i dlatego kazdy kto chce sie osiedlic – wczesniej czy pozniej musi ten stopien osiagnac. Green Card daje praktycznie te same prawa jakie ma obywatel z wyjatkiem glosowania i prawa do posiadania paszportu (posiadacze green card moga podrozowac ale nie na dluzej niz rok poza USA – do tego musza/powinni posiadac tzw „Reentry Permit czy tez „prawo powrotu” ktore w zasadzie jest wymagane tylko jesli chce sie byc dluzej za granica niz rok ale jesli podrozuje sie do krajow wymagajacych wizy to jest to dokument niezbedny jako ze na GC wizy wbic nie mozna)

 2. Fajny artykuł, też niedługo jedziemy jak dobrze pójdzie to już 6 go czerwca, relacje damy na naszym profilu na FB:) Jeszcze raz gratulację za tak świetny artykuł.

 3. rewelaycjny blog. My planujemy 1.09 przeprowadzkę do Colorado. wlasnie jestesmy w toku formalnosi wizowych wiec twoj blog to kopalnia wiedzy dot calej organizowanej przeprowadzki:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>