Jak sprawić, aby Twoja podróż była bezproblemowa

Dzięki kilku prostym zasadom można znacznie zmniejszyć ryzyko, że w naszej podróży za granicę wystąpią komplikacje. Oto moja garść przemyśleń na ten temat.

Bilety

Po bilety lotnicze, szczególnie takie w jedną stronę, udaj się dopiero po otrzymaniu wizy. W przeciwnym wypadku linia lotnicza może odmówić sprzedaży biletów. Lecąc z większego miasta weź pod uwagę wylot w dzień wolny, kiedy jest mniejszy ruch na drogach. Zwróć uwagę na ceny biletów lotniczych, które zmieniają się w czasie i wybierz odpowiedni moment, żeby niepotrzebnie nie przepłacić.

Bagaż podręczny

Na kilkunastogodzinny lot przyda Ci się coś na zabicie czasu. Weź ze sobą książki, czytnik, iPoda – cokolwiek co Cię na trochę zajmie. Liczenia na rozrywkę dostarczaną przez linie lotnicze nie polecam. Chociaż w Dreamlinerze dla każdego coś się znajdzie, to jednak niekoniecznie na tak długi przelot. Przyda się także szczoteczka i pasta do zębów. Na naszej trasie były dostępne darmowe jednorazowe szczoteczki z pastą, ale to jednak nie to samo.

Walizki

Zakładam, że uporałeś się już z zapakowaniem walizek i wiesz, że na pewno wszystko co chcesz zabrać do nich zmieścisz. Przed odlotem przyda Ci się waga, może być zwykła łazienkowa, aby się upewnić, że bagaże nie przekraczają dopuszczalnej przez linie lotnicze wagi. Jeśli nie masz wagi albo Twoja waga została zapakowana do kontenera, możesz od kogoś pożyczyć. Można też zważyć walizki zanim waga zostanie zabrana, ale to rozwiązanie dobre dla tych, co nie upychają walizek „na styk”. W przeciwnym razie może się okazać, że ostatniego dnia po dopakowaniu drobiazgów codziennego użytku, walizki zrobią się zbyt ciężkie. Będzie dobrze jeśli wystarczy Ci małe przepakowanie ciężkiej rzeczy z jednej walizki do drugiej. Pamiętaj, że w strefie bezcłowej na lotnisku możesz chcieć coś kupić (np. polski alkohol) i musieć to przy przesiadce dołożyć do bagażu rejestrowanego, jeśli będzie on w czasie podróży odbierany i powtórnie nadawany. Jeśli Twoje walizki nie są charakterystyczne, to dobrze jest je sobie oznaczyć, żeby wiedzieć czego szukać na taśmie przy odbiorze bagażu ;)

Dojazd na lotnisko

W dużych miastach w godzinach szczytu bywają spore korki, weź to pod uwagę planując godzinę wyjścia z domu w dniu wylotu. Zastanów się też w jaki sposób dotrzesz na lotnisko:

  1. Taksówka – nie zamawiaj taksówki na ostatnią chwilę, bo o godzinie, o której powinna już na Ciebie czekać, możesz dostać telefon, że niestety firma jednak nie ma wolnych pojazdów. Z tego samego powodu zaopatrz się w numery telefonów do co najmniej dwóch korporacji. Jeśli masz dużo walizek zamów taksówkę bagażową.
  2. Prywatny samochód – niezależnie od tego, czy to Twój samochód, czy kogoś z rodziny/znajomych, nie prowadź go osobiście. W razie stłuczki kierowca musi zostać na miejscu zdarzenia, a jako pasażer będziesz mógł się oddalić i dostać na lotnisko w inny sposób. Sprawdź wcześniej czy wszystkie Twoje rzeczy zmieszczą się do samochodu, którym planujesz jechać, oraz jak się rozkłada tylne siedzenia (jeśli będzie to konieczne), żeby nie denerwować się przed samym wyjazdem, że coś się zacięło albo brakuje 3cm do upchnięcia walizki. Rozpakować się można pod samą halą odlotów, ale jeśli kierowca chce Ci jeszcze towarzyszyć, to dobrze wiedzieć gdzie i za jaką kwotę można zaparkować. Nie zostawiajcie na lotniskowym parkingu pojazdu z widoczną zawartością.
  3. Komunikacja miejska – właściwie dobra tylko dla osób z małą ilością bagażu. Wybierz środek komunikacji, sprawdź gdzie są przystanki i jak długo powinieneś jechać. Jeśli masz znajomych w mieście, z którego jest wylot, możesz się upewnić co do tych informacji. Mogą oni wiedzieć, że na danej trasie jest buspas i zazwyczaj autobus jedzie szybko albo że nie ma buspasa i w dodatku często w tym rejonie bywają korki.

Dzień odlotu

Jeśli jesteś w stanie, to w dzień odlotu bądź już w mieście, w którym jest lotnisko. Polskie pociągi i autobusy dalekobieżne lubią mieć duże opóźnienia – zależy to oczywiście od przewoźnika i trasy. Rano sprawdź jeszcze na stronie lotniska czy Twój lot nie został przesunięty albo odwołany. Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie dokumenty i przyjemnego lotu!

Czasem, mimo najlepszych przygotowań, coś idzie nie tak jak zaplanowaliśmy. W naszym przypadku nie zdążyliśmy na lot przesiadkowy, co wydłużyło naszą podróż o kolejne trzy godziny. A jakie Wy macie przygody z podróży?

Jedno przemyślenie nt. „Jak sprawić, aby Twoja podróż była bezproblemowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>