Jak przygotować się do wyjazdu? - część I

W związku z przeprowadzką do Kalifornii na dłuższy okres czasu powinniśmy się odpowiednio przygotować. Oprócz tego co każe nam pozałatwiać firma, jest jeszcze mnóstwo drobiazgów, o które firma troszczyć się nie będzie. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć przygotowania związane z dokumentami oraz dobytkiem.

Uwaga – spis jest odzwierciedleniem tego, co my osobiście musieliśmy pozałatwiać. U każdego może to wyglądać trochę inaczej, ale większość informacji jest uniwersalna.

Dokumenty

 • Paszport – upewnij się, że Twój paszport jest ważny wystarczająco długo, żebyś nie musiał wracać w celu wyrobienia nowego w niedogodnym dla Ciebie terminie lub wyrabiać go w polskiej ambasadzie w USA. Jeśli masz zwykły paszport, a planujesz wypady do Kanady, wymień go na paszport biometryczny. Pamiętaj, że wiza w nieważnym paszporcie jest uznawana tylko wtedy, gdy nie jest przedziurkowana (anulowany paszport się dziurkuje) oraz po okazaniu drugiego, nowego paszportu.

 • Wiza – do Twojego paszportu musi zostać wbita tzw. promesa, na podstawie której przy wjeździe do Stanów otrzymasz (albo i nie) wizę. Czeka Cię więc wizyta w ambasadzie lub konsulacie, które niekoniecznie są w Twoim mieście. O wizę pracowniczą występuje pracodawca, ale za rozpatrzenie podania płacisz samemu (firma może potem zwracać ten koszt). Za wizy kategorii H aktualnie płaci się 190$ za każdą osobę.

 • Bilety – możliwe, że firma nabędzie je dla Ciebie. W przeciwnym przypadku dowiedz się czy i za jaki bilet dostaniesz zwrot od pracodawcy – którą klasą, do jakiej kwoty, ile nadbagażu – oraz kiedy dokładnie wolno Ci wjechać do Stanów. Płacąc z własnej kieszeni, rozeznaj się ile czasu przed podróżą nabędziesz je najtaniej. Bilet w jedną stronę zakupisz dopiero po okazaniu ważnej wizy. O biletach przeczytasz więcej w poprzednich postach.

 • Tłumaczenia – gdybyś potrzebował tłumaczeń dokumentów, to spokojnie będziesz w stanie zrobić to już na miejscu, ale musisz mieć ze sobą polskie oryginały. Pomyśl czy nie przyda Ci się akt urodzenia, akt małżeństwa, dyplom uczelni albo inny podobny dokument i uzupełnij brakujące pozycje.

 • Międzynarodowe prawo jazdy – teoretycznie w większości stanów można jeździć 90 dni na zwykłym polskim prawie jazdy, ale można zabezpieczyć się i wyrobić międzynarodowe. Jest relatywnie tanie, a czas oczekiwania na wydanie to tylko dwa-trzy dni.

 • Ubezpieczenie zdrowotne – przypuszczam, że większość firm sponsorujących wizy pracownicze zapewnia ubezpieczenie zdrowotne. Zazwyczaj zaczyna ono działać dopiero pierwszego dnia pracy. Wybierając się do USA wcześniej, zaopatrz się samodzielnie w ubezpieczenie na dni przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu nie zbankrutujesz w razie ewentualnej konieczności leczenia – leczenie w Stanach z własnej kieszeni jest kosmicznie drogie jak na polskie warunki.

 • Karta kredytowa – jeśli nie posiadasz karty kredytowej, to lepiej sobie wyrób, bo w niektórych sytuacjach się bez niej nie obędziesz, jest wymagana do wynajmu samochodu w większości wypożyczalni, a w niektórych mieszkaniach (nawet tych od pracodawcy) musisz ją podać jako zabezpieczenie od zniszczenia lokalu.

Przegląd dobytku

 • Jeśli mieszkasz we własnym mieszkaniu, musisz zdecydować się co się z nim stanie po Twoim wyjeździe. Może stać puste, możesz je wynająć (zastanów się kto będzie się nim opiekował) albo sprzedać. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu wynajętym pamiętaj o rozwiązaniu umowy z właścicielem. Poważne kroki podejmuj dopiero kiedy uzyskasz już wizę (promesę).

 • Pozbądź się wszystkich rzeczy, których nie możesz zabrać albo tych, które Ci się nie przydadzą – zaczynając od dużych jak samochód, a kończąc na kwiatach czy żywności. O tym jak to zrobić, przeczytasz tutaj.

 • Zastanów się, czy w nowych warunkach nie będziesz potrzebował czegoś, co w Polsce nabędziesz po istotnie niższej cenie (np. kanapa – w USA mieszkania na wynajem są zazwyczaj nieumeblowane). Po zakupie rozpakuj nabytek z firmowego opakowania, żeby nie wyglądał jak coś na sprzedaż, chyba że chcesz zapłacić cło ;)

 • Na początku przyda Ci się dodatkowy telefon komórkowy, żeby mieć dotychczasowy numer polski oraz nowy amerykański. Jeśli nie planujesz zakupu nowego telefonu, sprawdź czy nie posiadasz zbędnej komórki albo spytaj o to znajomych. Zwróć uwagę, czy Twój telefon obsługuje amerykańskie zakresy częstotliwości komórkowych!

 • Kup przejściówki do prądu z wtyczek polskich na amerykańskie, żeby mieć je od razu po przylocie. Sprawdź, czy Twój sprzęt elektroniczny będzie pracował na innym napięciu (120V/60Hz), bo możesz potrzebować dodatkowo transformatora (zwróć uwagę na jego moc). Transformator możesz kupić na miejscu, ale przed wyjazdem zdecyduj czy nie wolisz pozbyć się części sprzętu. Elektronika w USA jest tańsza, a jeden transformator starczy Ci na co najwyżej jedno pomieszczenie. Koszt transformatora o dużej mocy to około 100$.

Przewóz dobytku kontenerem

 • Deklaracje celne – dokument dla służb celnych potwierdzający, że nasz dobytek jest mieniem przesiedleńczym i nie jest przeznaczony na sprzedaż oraz nie zawiera przedmiotów zakazanych.

 • Spis przedmiotów do kontenera – firmie przewozowej będzie potrzebny dokładny spis przedmiotów, aby je ubezpieczyć. Będziesz zmuszony wypisać wszystkie dobra, które zostaną spakowane, oraz określić ich wartość. Zwróć uwagę na warunki przewozu oraz ubezpieczenia – część firm nie ubezpiecza sprzętu elektronicznego od zniszczeń niemechanicznych, przedmiotów kolekcjonerskich oraz kompletów/zestawów. Jeśli zbije się jedna filiżanka z całego serwisu, to otrzymamy zwrot kosztów tylko za tą jedną filiżankę. Oczywiście spisując takie przedmioty możemy je odpowiednio wycenić, aby zniwelować ewentualne straty, ale nie mamy gwarancji, że otrzymamy całą kwotę wypisaną na formularzu. Więcej o spisywaniu dobytku znajdziesz w tym wpisie.

Już za tydzień część druga – a na razie zapraszam do komentowania!

3 przemyślenia nt. „Jak przygotować się do wyjazdu? - część I

 1. Dziękuje Ci za tego bloga, właśnie zaczynamy planowanie wyjazdu, wiza pracownicza z rodziną. Przeczytam Cię uważnie ;)
  Mogłabyś (gdybyś oczywiście miała chwilkę ;) ) zrobić taki krótki wpis z linkami w SF, do wynajęcia domu, kupienia mebli używanych, auta, szkoły, sklepy z jedzeniem, etc. Byłabym Ci niezmiernie wdzięczna :)

  P.s Pisz Pisz nie przestawaj czemu taka długa przerwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>